12 культурних менеджерів з Одеси впродовж 5 днів гостювали в Закарпатті. Разом із представниками БФ “Мистецькі надра” та місцевими діячами культури вони працювали над розробкою програми культурного форуму про Закарпаття в Одесі.
Форум відбудеться восени 2020 року і триватиме впродовж двох тижнів. У програмі передбачено проведення художніх виставок, літературних читань, зустрічей з письменниками і режисерами, дискусії, кінопокази, вистави і театральні воркшопи, перформанси, модні покази, дитяча, музична та гастрономічна програми. Всі заходи — безкоштовні. Саме над наповненням програми і працювали представники культурних інституцій згаданих областей.
Перша зустріч культурних менеджерів пройшла наприкінці вересня в Одесі. Тоді з візитом на берег Чорного моря приїжджали закарпатці. Там учасники спробували дослідити актуальну проблематику, ініціативи, спільні та відмінні риси культурного ландшафту двох регіонів, протестувати ідеї, з’ясувати потреби Закарпаття та інтереси Бесарабії.
Під час перебування в Закарпатті одесити відвідали культурні інституції, як-от театр “Бавка”, Коледж культури і мистецтв, Закарпатський музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, філармонію, студію радіо “Єден” тощо. Побували на екскурсії в Мукачеві та Нижньому Селищі, разом з Ліною Дегтярьовою та Владиславом Товтином погуляли старим містом.
Тетяна Димнич, організаторка гастротурів, свої перші 16 років прожила в Ужгороді.
“Мені дуже хотілося б, аби Одеса зрозуміла, що Ужгород і Закарпаття зокрема – це не просто смачно, це не просто гори, де можна позбирати ягоди-гриби і покататися на лижах, але й культурний пласт, де можна дуже цікаво провести час. Тут багато знакових людей. Тут стільки цікавих креативних проектів! Особисто я долучилася до створення гастропрограми. Але вона тісно пов’язана і з музичною, і з танцювальною, і з іншими. Ось така колаборація вимальовується. Ми хочемо провести гастробатл між кухнею Закарпаття та Бесарабії. Показати, що є спільного, а що різного. Бо ж попри різність, багато що об’єднує наші регіони”, – стверджує вона.
Олена Боришполець, культурна менеджерка, долучилася до створення літературної програми.
Та здивувати одеську публіку – непросто, каже фотограф Максим Феногеєв.
Підтверджує його слова й історик Олександр Бабич:
“Чим ближче до Європи, тим тихіше, чистіше, якось по-іншому. Присутність Європи в Ужгороді до 1945 року дається взнаки. Нам це в Одесі важливо показати. А от чи звернуть увагу одесити, що до них приїхало Закарпаття... це ще питання. Бо одесити з їх пафосом і, пробачте на слові, міським шовінізмом не завжди готові сприймати те, що їм пропонують. Але я бачу потужну команду, яка готова прийняти цей виклик. Тож, будемо працювати!”.
Проект “Програма міжрегіональних культурних обмінів” підтримано Міжнародним фондом “Відродження” та Українським культурним фондом. Вперше до реалізації долучилися департаменти культури обласних адміністрацій, а саме Закарпатської та Одеської. Курує проект ГО “Інститут міста Ужгорода”.