Небайдужі ужгородці почали власними силами боротися з рекламою наркотиків, у такий же спосіб, як діють активісти і в інших українських містах – замальовують намальоване - пише Тетяна ЛІТЕРАТІ для «Про Захід»
Приблизно з середини літа Ужгородом почала ширитися нова графіті-навала – на фасадах будівель, парканах, лавицях, смітниках і навіть просто на бруківці з’являлися поспіхом виведені незрозумілі слова. Люди середнього та старшого віку часто навіть не підозрюють, що ці надписи означають, натомість молодь добре розуміє, що це – прихована реклама наркотиків та інтернет-магазинів, які їх продають.
Цього тижня й без того обмальоване місто поповнилося ще кільком десятками нових надписів. У соцмережах один із місцевих жителів поділився відеодоказом того, як усе це відбувалося. Глибокої ночі, о 3.45, до його приватного будинку в центрі міста підійшли двоє хлопців, з виду, зовсім ще шкільного віку. Один із них швидко витягнув балончик з фарбою, розпилив на фасаді, після чого сфотографував зроблений надпис.
Дмитро Гринчишин переконує, що про усі ці випадки дрібного вандалізму в Управлінні протидії наркозлочинності поліції Закарпаття знають, але працюють над тим, аби впіймати не цих малолітніх хуліганів, а організаторів незаконного продажу наркотиків. Так, минулого місяця правоохоронцям вдалося вирахувати і затримати 20-літнього хлопця, котрий був оператором і розповсюджувачем товару одного великого інтернет-магазину з продажу психотропних речовин. Щойно його взяли під варту, реклама цього магазину більше не з’являлася і на фасадах. Наразі правоохоронці працюють над тим, аби затримати інших наркоділків, котрі продовжують активно рекламувати свій товар, нахабно використовуючи для цього усі стіни міста.
Тим часом небайдужі ужгородці почали власними силами боротися з рекламою наркотиків, у такий же спосіб, як діють активісти і в інших українських містах – замальовують намальоване. Одним із тих, хто почав це робити в Ужгороді, є тренер з кікбоксингу Ігор Шимоняк. Він розповідає, що одного ранку такі надписи масово з’явилися на будинках і парканах в районі ЗОШ № 20, де пан Ігор проводить заняття з дітьми.
Слід сказати, що не всі вбачають у таких діях активістів суцільний позитив. Так, власник помальованої будівлі, з повідомлення якого у соцмережах ми починали цю статтю, цікавився: хто ж тепер нестиме відповідальність за двічі спотворений фасад його будинку? Начальник управління житлово-комунального господарства Ужгородської міської ради Олександра Турянчик пояснює: за вигляд будинку відповідає його власник чи балансоутримувач.
Звісно, матеріальна шкода, завдана Ужгороду, є дрібницею у порівнянні з тим, якої шкоди ужгородцям завдає сам продукт, який рекламують ці графіті. Виявляється, навіть якщо хуліганів, котрі розмалювали все місто, піймають, їм «світить» лише максимум штраф. Тож уся надія в цій ситуації – на правоохоронців. Якщо вони зможуть вчасно виявляти тих, хто торгує наркотиками, рекламувати їх таким вандальним способом буде просто нікому.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»
Фото – автора та зі сторінки Ігоря Шимоняка у «Facebook»