Чистий Четвер це один із найважливіших днів Страсного тижня перед Великоднем.
Він є першим з трьох днів, які ще називають Великим триденням в християнстві. Великий четвер у християнстві – четвер Страсного тижня, в який згадується Таємна вечеря. Саме в четвер Ісус Христос встановив таїнство Євхаристії і здійснив омивання ніг учнів.
Давайте поговоримо про зміст Чистого четверга, традиції дня, а також, що робити в Чистий четвер можна і потрібно, щоб бути здоровою і красивою.
Якщо в Чистий четвер зістригти кінчики волосся, то воно добре ростиме і стане пишним, красивим і здоровим. Саме з цією метою в Чистий четвер прийнято стригти немовлят уперше.
- Після Чистого четверга не можна нікому позичати гроші та цінні речі, щоб багатство не покинуло дім.
- Щоб гроші вдома не переводилися, існують замовляння на Чистий четвер пошепки тричі перерахувати всю наявну готівку, причому робити це потрібно потайки від чужих очей.
- Якщо у воду покласти монети і помити цією водою в Чистий четвер вікна та двері, то рік буде прибутковим.
- Після прибирання копійки з води слід вийняти і покласти у найбільш віддалений куток вашого помешкання – нехай пролежать там впродовж тижня
- Але існує й інша прикмета: у Бога можна просити благополуччя, удачі і навіть нову роботу. Проте безпосередньо грошей і багатства просити не можна, адже Ісус завжди був вище за матеріальні цінності.
Виготовляли у цей день і особливу сіль для великоднього столу. У давнину у клаптику ганчірки її обсмажували у печі або просили у друзів чи сусідів трошки солі – у трьох. Її просто змішували в одній посудині і вживали. Кажуть, така сіль допомагає у лікуванні навіть важкохворим людям. Таку сіль пропонують худобі, якщо вона прихворіла. За іншим способом сіль обсмажують у сковороді. При цьому вважається, якщо сіль дуже сильно тріскає на пательні – на цей дім «наговорено» чи по іншому наведено порчу. І подолати таку «порчу» можна висмаживши сіль до стану, коли вона зовсім перестане тріскати і при цьому весь час треба читати про себе молитву.
Ввечері в церкві відправляється служба, під час якої зачитується 12 Євангелій. Люди у церкві після кожного Євангелія гасять свої свічкі, а після того, як зачитають 12-те – свічку не гасять. І цей вогонь кожен несе додому.
Якщо вдасться донести полум'я ритуальної четвергової свічки до дому, не загасивши його, то воно вбереже оселю від пожеж, а членів родини - від хвороб.
Раніше у містах і селах, люди в цей час намагалися зберігати урочистий спокій і додержувати тиші: ні сміху, ні співів, і навіть утримувалися від голосних розмов на вулицях в час, коли в церкві читалися Євангеліє. А от коли всі справи зроблено, особливо що стосується прибирання – господині можуть приступати до випікання паски. Зазвичай, випікати паски і фарбувати яйця починають тільки тоді, коли вдома вже повний порядок і чистота. Кажуть, інакше паски вийдуть кривобокі.