• Головна
  • Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж
Місто
15:00, 6 січня 2017 р.

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж

Місто

Сьогодні християни східного обряду мають Святвечір. Традиційно цілий день віряни не споживають їжу, а ввечері всією сім'єю сідають за святковий стіл із 12-ма пісними стравами. Кореспондент 0312.ua побував удома в ужгородської родини, котра дотримується усіх різдвяних звичаїв.

На засніженій вулиці Ужгорода мешкає сім'я Пеца. Проживають дружно вп'ятьох: тато Олександр, мама Віта, син Деян, донечка Софія і вівчарка "Цезар". Олександр і Віта родом із одного села на Ужгородщині. Ось уже багато років вони живуть в обласному центрі, але пам'ятають своє коріння і шанують традиції і звичаї своїх предків. У сім'ї Пеца Свята вечеря, які і прийнято, складається із 12 пісних страв, котрі символізують 12 апостолів Ісуса Христа.

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-1

Щорічно 6 січня у цьому домі кожен має свої обов'язки: жіноча половина сім'ї займається їжею, чоловіки - прибирають у домі.

"Багато страв, котрі готую на Святвечір, перейняла у своєї мами, а мама - від своєї мами, моєї бабусі. Зазвичай у нас на столі усі страви, котрі у моєму рідному селі є традиційними. Перша страва - квашена капуста з грибами". - розповідає господиня дому.

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-2

Пані Віта обсмажує цибулю в олії, додає квашену капусту, опеньки. Жінка каже, що грибів повинно бути багато, бо лише так страва вийде смачна. 

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-3

Усі страви потрібно готувати з гарним настроєм. У процесі роботи Пані Віта з донечкою Софійкою співають колядки:

"Ми любимо колядувати. Наші улюблені: "Ой у полі, в полі", "Коли ясна звізда". От так із співами готуємо і квасольку "на колоченя", і бобальки. Їх печемо із дріжджового тіста. Головним на Святій вечері є киричун. Це круглий високий білий хліб. Я сама його печу. Зверху на середину ставлю мед, часник, кукурудзу, барабольку. Вони символізують багатство і щастя. А такий запечений мед вважається цілющим".

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-4

На столі у пані Віти є ще й грибова поливка. Готується вона із трьох видів грибів: свіжі білі гриби, свіжа квочка і сушені гриби. У бульйон також додається морква, цибуля, спеції. Господиня хоче посмажити ще фанки, зробити вареники з картоплею і грибами та вінігрет. Поставить на стіл ще й декілька видів риби. 

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-5

На плиті кипить бульйон, готується капуста з грибами, у печі - киричун. Аромати на кухні - неймовірні. Хоч страви пісні, але пахнуть дуже апетитно. А що ж до смаку? Найшвидше приготувалася квашена капуста із грибами. Вийшло смачно. Ми смакуємо, а 6-річна Софійка допомагає мамі. Встигла вже і ялинку прикрасити до Різдва, і поприбирати.

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-6

Киричун повинен бути рівний, круглий, без тріщин і пригорання. Адже він символізує сімейне щастя. А тріщини символізують перешкоди і негаразди. Він стоятиме на столі аж до 14 січня - Старого Нового року.

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-7

Пані Віта весь день 6 січня не їсть. "Коли на небі видно першу зірку, ми сядемо за стіл. Чоловік зайде в хату з киричуном і соломою, і заспіває "Рожденство твоє, Христе Боже". Потім ми помолимося за столом, попросимо у маленього Ісусика здоров'я і миру, будемо їсти. Під час вечері не можна вставати зі столу. Усі повинні скуштувати із кожної страви. Першою встає господиня. Вона робить із соломи гніздо і квокає, аби були квочки. Потім встає чоловік, він кукурікає". 

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-8

П'ють, зазвичай, на Святвечір домашнє, власноруч зроблене вино. 

Як ужгородська родина готує Святу вечерю: фоторепортаж, фото-9

Окрім смачних страв, на столі повинна горіти свічка. Якщо полум'я її буде рівним, то і рік на родину чекає хороший, а якщо свічка палахкотітиме нерівно, то рік видасться важким. Пані Віта розповіла, що після вечері набирає у миску трішки із кожної страви, виходить на двір і кидає на чотири сторони. Так символічно годує усопші душі.

Повечерявши, сім'я іде у церкву прославляти малого Ісуса. 

Як інформував 0312.ua, Закарпатська Рідзвяна ніч буде аномально морозною - синоптики

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Чи вмієте Ви колядувати?
проголосувало 50 відвідувачів
Так
64,0%
Ні
14,0%
Не вмію, але колядую
18,0%
Ніколи не колядував
4,0%
#Ужгород #різдво #святвечір
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...